RoboCup

register

Nationals 2017

National 2017 photo set 1

________________________________
The 2017 National competition was held at Dunedin on Saturday September 16th. Congratulations to all teams who attended.

Results of the 2017 National Competition
Junior Rescue

First:- Skywalker, Kristin School, Auckland
Bob Wei
Second:- Roadrunner, Waikowhai Intermediate School, Auckland
Kaelem Chandra, Mathew Hoseinzadeh
Third:- The Code Crackers, Ashburton Intermediate School, Canterbury
Sean McQuillan, Kyle Dickson, Sebastian Cole

Junior Soccer

First:- FC FOS Potato, Fendalton Primary, Canterbury
Isaac Shin, Ryan Mansbridge-Croy, Grayson Faulkner
Second=:- Pineapple Lumps, Birkdale Intermediate School, Auckland
Otomar Rudolph, Luka Misur, Braeden Fisher, Ben Kingston
Second=:- New Hope, Waikowhai Intermediate School, Auckland
Alana Pooley, Kaelem Chandra, Mathew Hoseinzadeh

Junior Theatre

First:- Robo Surfers, Selwyn House School, Canterbury
Evelyn King, Sonya Li-McHenry, Aria Wakelin, Sophie Schniedeman
Second:- The BobbleHeads, Diamond Harbour School, Canterbury
Poppy Kirkwood, Abby Laird, Fern Wilkinson, Molly Morgan, Anna Hornsby
Third:- Wall-E 2.0, Balmacewen Intermediate, Otago
Aaron Nelson, Lara Tyndall

Premier Rescue

First:- SARbot, Columba College, Otago
Ketaki Bagal, Renee Grant
Second:- Not A Bot V2, Saint Kentigern College, Auckland
Joseph Chan, Xavier Yin
Third:- Ocean, Kings High, Otago
Ocean Alleman, Christian Macalisang

Senior Rescue

First:- HCS Robotics, Hamilton Christian School, Waikato
Oliver Bell, Benj Thomas, Joel Shepherd, Dominic Kabel, Jordan Bartley
Second:- Element, St Margaret's College, Canterbury
Caitlyn Wickham
Third:- 9JF Private Rescues Ltd, Kings High, Otago
William Grounds, Samuel Blackwood

Senior Soccer

First:- JIDF, Kings High, Otago
Matthew Wong
JD Rademeyer, Josh Rademeyer, Hamish Cadzow
Second:- Option + Shift + K, Independent, Auckland
Ethan Ivanier, Marcus Findlow, Geoffrey Chen
Third:- Visionaries, Information Science Mechatronics, Otago
Henry Eden-Mann, Sebastian Sole, Tobias Devereux

Senior Theatre

First:-Haunted House of Horrors, Kavanagh College, Otago
Tobias Devereux
Second:- The STEMinists, St Margaret's College, Canterbury
Hattie Compton-Moen, Holly Macdonald, Mia Wright
Third:- Constructobots, Kings High, Otago
Riley Symon, Mitchell Lloyd


Facebook